بلاکچین چیست ؟ بلاکچین به زبان ساده

آموزش بلاکچین به زبان ساده - بلاکچین چیست ؟
  • توسط : مدیریت
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
  • زمان درج مطلب: 11 خرداد 1399
  • تعداد بازدید: 661 بازدید

بلاکچین چیست ؟ شما (به عنوان یک “شاخه معاملاتی”) یک فایل مربوط به معاملات (که یک ” لجر” محسوب می شود)، در رایانه خود دارید. دو حسابدار دولتی (که در اصطلاح آنها را ” استخراج کنندگان ارز” می نامیم) نیز همان  فایل را در  رایانه خود دارند ( در نتیجه این یک فایل “توزیع شده” به حساب می آید). با انجام هر معامله، رایانه شما به منظور اطلاع  رسانی به حسابداران یک نامه الکترونیکی به هر  کدام از آنها ارسال می کند.

هر حسابدار برای اینکه اولین نفری باشد که بررسی می کند آیا می توانید از عهده انجام معامله بر آیید (تا حقوق آنها به صورت ” بیت کوین” به شما پرداخت شود)، به سرعت وارد عمل می شود. . اولین کسی که  این موضوع را بررسی و تأیید می کند، بر روی گزینه “پاسخ به همه (Reply all)” کلیک کرده و  استدلال خود را به منظور تأیید معامله ( که نوعی”گواهی اثبات کار” محسوب می شود)، پیوست می کند. اگر حسابدار دیگر موافقت نماید، همه افراد  فایل خود را به روز می کنند … به انجام رساندن این  ایده توسط فن آوری ” بلاکچین”  امکان پذیر می شود.

آیا انجام این کار  واقعا خیلی پیچیده است؟

بله – اما به عنوان یک مفهوم، نه خیلی  زیاد. پیچیدگی ها در انجام فرایند پیاده سازی و مسیر  دستیابی به ارزش های مورد نظر از خلال چنین پیاده سازی هایی حاصل می شود. مثال فوق، البته، برای بعضی از افراد بسیار سطحی و ساده  خواهد بود، – اما ممکن است نقطه شروعی برای دیگران به حساب آید.

در یک  فضای سنتی، اشخاص ثالث مورد اعتماد به عنوان واسطه هایی برای انجام معاملات مالی عمل می کنند. اگر تاکنون پول به خارج از کشور ارسال کرده باشید، این پول از طریق یک واسطه (که معمولاً بانک است)، عبور می کند. انجام این کار معمولاً فوری نخواهد بود (حداکثر ۳ روز به طول می انجامد) و واسطه ها کارمزد انجام این کار را به صورت تبدیل نرخ ارز یا سایر هزینه ها دریافت می کنند.

بلاکچین اولیه یک فن آوری متن باز است که جایگزینی برای واسطه های سنتی به منظور انجام نقل و انتقالات مربوط به رمزینه ارز بیت کوین ارائه می دهد. این واسطه با تأیید جمعی سیستم مورد نظر جایگزین شده است که دارای درجه بالایی از قابلیت ردیابی، امنیت و سرعت  می باشد.

در مثال بالا (یعنی “بلاکچین  عمومی”)، چندین نسخه از شما به عنوان “شاخه های معاملاتی” در یک شبکه وجود دارد که به صورت همزمان به عنوان مجری معاملات و  استخراج کنندگان ارز عمل می کنید. معاملات قبل از افزوده شدن به بلاکچین به صورت بلاک هایی  گرد آوری می شوند. استخراج کنندگان ارز پاداش خود را در قالب بیت کوین  بر اساس مدت زمان محاسباتی دریافت می کنند که برای  بررسی این مسائل لازم است: الف) اینکه آیا معامله مورد نظر معتبر است و ب) کلید  دقیق و حساب شده ای که برای پیوند به بلاک معاملاتی  در جای  مناسب در یک  لجر باز به کار می رود کدام است.

با انجام معاملات بیشتر، بیت کوین های بیشتری نیز وارد شبکه عرضه پول مجازی می شود. “پاداشی” که استخراج کنندگان ارز دریافت می کنند، هر ۴ سال کاهش می یابد تا اینکه سرانجام تولید بیت کوین متوقف شود (اگرچه برآورد های تخمینی نشان می دهند که این کار تا سال ۲۱۴۰ انجام نخواهد شد!). البته، اگرچه بلاکچین اولیه برای مدیریت بیت کوین در نظر گرفته شده بود، اما سایر ارز های مجازی  نظیر اتر نیز توسط این فن آوری قابل استفاده هستند.

۱٫ فن آوری بلاکچین لازم نیست به صورت عمومی وجود داشته باشد. این فن آوری  می تواند به صورت خصوصی – یعنی جایی که شاخه های معاملاتی  فقط به صورت نقاطی در یک شبکه خصوصی  وجود دارند و  بلاکچین به طور مشابه با یک  لجر توزیع شده عمل می کند نیز  موجود باشد. مؤسسات مالی بطور خاص تحت فشار عظیمی برای نشان دادن انطباق خود با مقررات نظارتی قرار دارند و بسیاری از آنها هم اکنون با  به کارگیری بلاکچین به پیش می روند. کار افزار هایی ایمن همانند  بلاکچین می توانند   سنگ بنای مهمی برای کاهش هزینه های انطباق باشند.

۲٫ فن آوری بلاکچین گسترده تر از امور مالی است. این فن آوری می تواند در هر معامله چند مرحله ای که قابلیت ردیابی و  شفافیت در آن مورد نیاز باشد، اعمال شود. زنجیره تأمین یک مورد کاربردی قابل توجه است که در آن می توان  بلاکچین را به منظور مدیریت و امضای قرارداد ها و رسیدگی به میزان اصالت محصولات به کار برد. این فن آوری همچنین می تواند در میان موارد بی شمار دیگر برای سیستم عامل های رای گیری، عناوین و مدیریت عملکرد ها نیز استفاده شود. تنها با همگرایی  دنیا های دیجیتال و فیزیکی است که  کارکرد های  عملی  بلاکچین رشد خواهد کرد.

۳٫ رشد نمایی و مختل کننده  بلاکچین  در نتیجه همگرایی  بلاکچین های عمومی و خصوصی  در  سیستمی به وجود می آید که در آن شرکت ها، مشتریان و تأمین کنندگان می توانند با یکدیگر همکاری  داشته باشند.

منبع : بیت رمز


لینک مطلب :https://www.bitramz.com/?p=2864
اشتراک گذاری:

امکان ارسال نظر وجود ندارد