بنر شماره 1

اتهام صرافی ژاپنی به باینانس برای مشارکت در پولشویی

اتهام به صرافی ارز دیجیتال باینانس برای مشارکت در پولشویی هکرهای بیت کوین
  • توسط : مدیریت
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
  • زمان درج مطلب: 25 شهریور 1399
  • تعداد بازدید: 38 بازدید

صرافی ارز دیجیتال ژاپنی که در سال ۲۰۱۸ با هک ۶۰ میلیون دلاری مواجه شده بود از بایننس برای کمک و مشارکت در پولشویی بعضی از سرمایه‌های سرقت‌شده شکایت کرد.

طبق شکایت ارائه‌شده توسط فیسکو (Fisco) به دادگاه بخش کالیفرنیای شمالی در تاریخ ۱۴ سپتامبر، این صرافی ارز دیجیتال ژاپنی مدعی است مدت اندکی پس از هک و از دست رفتن ۶۰۰۰ بیت کوین در سال ۲۰۱۸، سارقان ۱۴۵۱ بیت کوین را به آدرس متعلق به بایننس ارسال کردند که در آن زمان معادل با ۹.۴ میلیون دلار بود.


صرافی فیسکو که در زمان هک به اسم Zaif فعالیت می‌کرد افزود که سارقان در ادامه، سرمایه‌های سرقت‌شده را در بزرگترین پلتفرم ارز دیجیتال جهان پولشویی کردند و دلیل آن نیز، پروتکل‌های ضعیف احراز هویت و اقدامات ضدپولشویی بوده است که مطابق با استانداردهای این صنعت نیست.

بیشتر بخوانید : دستگیری مالک صرافی ارز دیجیتال رومانیایی توسط دولت آمریکا


فیسکو مدعی است که سارقان از سیاست‌ بایننس استفاده کرده‌اند. سیاست موردنظر به کاربران جدید امکان می‌دهد تا حساب افتتاح کنند و در این پلتفرم به معامله کمتر از ۲ بیت کوین بپردازند بدون آنکه نیاز به ارائه هیچگونه اطلاعات شناسایی مهم باشند.
شاکی در این خصوص گفته است:

سارقان، بیت کوین‌ها را به ۷ هزار تراکنش و حساب جداگانه تقسیم کرده‌اند که همه آنها کمتر از ۲ بیت کوین ارزش داشتند. بدین ترتیب، بیت کوین‌های سرقت‌شده به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شد و از پلتفرم بایننس انتقال یافت.

فیسکو مدعی است از آنجایی که بایننس از این موضوع مطلع شده بود و به طور قطع می‌دانست که سرمایه‌های سرقت‌شده به این پلتفرم ارسال شده است، عمدا یا سهوا نتوانسته است مانع از فرایند پولشویی شود.
بدین ترتیب، فیسکو از بایننس پرداخت ضرر ناشی از پولشویی سرمایه‌های موردنظر به علاوه سایر خسارت‌ها را تقاضا کرده است.


مدتی پس از این اتفاق، صرافی Zaif توسط شرکت مادر خود به اسم Tech Bureau به فیسکو فروخته شد که سپس ضرر کاربران را پرداخت کرد.
۴۱ میلیون دلار ارز دیجیتال این هک متعلق به مشتریان Zaif شامل مشتریان آمریکایی و کالیفرنیایی بوده است.
این پرونده پتانسیل جلب توجه بیشتر به سمت اقدامات ضدپولشویی و احراز هویت صرافی‌های ارز دیجیتال را دارد، به طوری که نیروی ویژه اقدامات مالی آمریکا در حال تلاش است تا قانونگذاران جهانی را به سمت دستورالعمل‌های ضدپولشویی سال ۲۰۱۹ خود بکشاند.

ادعای کالیفرنیا

فیسکو هم‌چنین اذعان داشته است که این پرونده باید در دادگاه کالیفرنیا قضاوت شود؛ زیرا نه تنها قربانیانی از این منطقه دارد، بلکه مولفه‌های مهم کسب‌وکار بایننس در آمریکا واقع است.

برای مثال فیسکو و بایننس از (Amazon Web Services (AWS برای میزبانی از سرورهای خود استفاده می‌کنند و می‌توانند دیتاسنتر AWS مدنظر خود را انتخاب کنند. این ادعا پس از آن بیان شده است که بایننس چندین بار گفته است هیچ دفتر فیزیکی سنتی در هیچ جای جهان ندارد.
فیسکو در این خصوص گفته است:

بر اساس اطلاعات ما، بخش قابل توجهی از سرورهای AWS بایننس در کالیفرنیا واقع است.

علاوه بر اینکه بایننس ۶ نفر را در کالیفرنیا استخدام کرده است، فیسکو اذعان داشته است که بخش مهمی از ذخیره ارز دیجیتال بایننس نیز در تاسیسات سخت‌افزاری آفلاین واقع در سان فرانسیسکو ذخیره شده است.
فیسکو به دنبال قضاوت هیات منصفه در خصوص ادعای خود است.


لینک مطلب :https://www.bitramz.com/?p=4100
منبع: میهن بلاکچین
اشتراک گذاری:

بنر شماره 1

امکان ارسال نظر وجود ندارد